еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Просекот на заболените со коронавирусот во Македонија останува 43,5 години

Според последните податоци во Македонија се регистрирани 201 случаи на заболени со коронавирусот.

“Во однос на дистрибуцијата по пол, регистрирани се 100 лица од машки пол и 101 лица од женски пол или сооднос машки – женски 1:1.

Специфичниот морбидитет по пол кај машките е 9,6/100.000 жители, додека кај женските изнесува 9,8/100.000 жители“, стои во анализата на податоците од страна на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Просекот на заболените со коронавирусот во Македонија останува 43,5 години

“Возраста на заболените се движи од 2 до 91 години (просек – 43,5 години).

Најголем број на заболени се на возраст од 50-59 години – 46 (22,9%) каде е регистрирана и највисока специфична инциденца од 16,5/100.000 жители и 30-39 години – 44 (21,9%)“, стои во анализата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прв случај на коронавирусот во Тетово, како изгледа мапата по градови

32 случаи на заболени со коронавирусот во Македонија се импортирани од надвор

44 лица од заболените со коронавирусот во Македонија биле хоспитализирани во текот на болеста

Бројот на здравствени работници во Македонија, заболени со коронавирусот порасна на 20

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО ДПМНЕ ќе исклучува нови пратеници ако гласаат за уставните измени

Редакција

Одбиено барањето за запирање на „Таргет – Тврдина“, судењето продолжи со сведочење на Верушевски

Редакција

СЗО: Укинувањето на рестриктивните мерки не значи крај на епидемијата во ниту една земја

Редакција