еМагазин
Image default
Балкан

Рама: Сите говори во холандскиот парламент беа упатени до електоратот во оваа земја, а не до Албанија

Во врска со барањето на Холандија, Албанија да се оценува одделно од Северна Македонија, кога станува збор за отворањето преговори со ЕУ, албанскиот премиер Еди Рама, рече дека „процесот на интеграција на Албанија и Северна Македонија се третира како прашање на домашната политика на Холандија“.

Според него, оној што треба да разбере, разбрал, дека сите говори вчера во Холандскиот парламент „биле упатени до електоратот во оваа земја, а не до Албанија“.

Во обраќањето на пленарната седница на Парламентот во Тирана, тој ја обвини албанската опозиција дека со своето однесување, откажувањето од пратеничките мандати, бојкотот на локалните избори и искажанте ставови низ западните канцелари ги дефинирала разликите што постојат денес во земјите на Европската унија, во однос на нивниот пристап кон преговорите со Албанија и Северна Македонија.

-Постои голема разлика меѓу опозицијата во нашата соседна земја и опозицискиот пристап овде, чие однесување во добар дел ја определи и разликата во ставовите на земјите членки на ЕУ. Зборувам за опозицијата, која не е во Собранието и која го напушти, се откажа од пратеничките мандати, ги бојкотираше изборите со цел да го поткопа отворањето на преговорите.

Северна Македонија не е без конфликти, но тие се целосно поразлични од оние во Албанија. Опозицијата во Северна Македонија, ниту вчера, а ниту денес, не оди по канцелариите низ Европа да прави погрешна работа за својата земја, рече меѓу другото Рама.

Во неговиот говор пред да отпатува за Нови Сад каде ќе се сретне со македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ, посочил дека „ги обезбедил потписите на Заев и Вучиќ за формирање балкански Шенген“.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија е за раздвојување на Македонија и Албанија, но нема да става вето

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Грција и официјално почна да го користи терминот „македонски (јужнословенски) јазик“

Редакција

Грција смета дека отварањето преговори само со Македонија може да донесе дестабилизација на северната граница

Редакција

Словенија се враќа во нормала, на 18 мај ги отвора градинките и училиштата

Редакција