еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Само овластениот предлагач може да води пропаганда за референдумот

Според очекувањата денес Владата и Собранието треба да се усогласат по прашањето кој ќе води кампања за референдумот закажан за 30 септември, годинава, како и од каде ќе се најдат пари за финансирање на кампањата.

Водењето кампања е регулирано во член 12 од Законот за референдум.

Што пишува во Член 12:

(1) За референдум овластениот предлагач може да води јавна пропаганда на свој трошок.

(2) Јавната пропаганда за референдумот мора да заврши најдоцна 48 часа пред денот на гласањето.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Почина долгогодишниот директор и член на УО на НЛБ банка, Љубе Рајевски

Редакција

За Нова демократија, уставните амандмани на македонската Влада го прават “уште полош и онака лошиот Договор од Преспа”

Редакција

Катица Јанева разрешена и од Обвинителството во Гевгелија

Редакција