еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сергеј Самсоненко и „Руле турс“ ја предлагаат Гордана Темелковска Костовска за член на НО на Стопанска банка Битола

Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко и транспортната компанија „Руле турс“ преку Македонската берза соопштија дека ја номинираат Гордана Темелковска Костовска за член на Надзорниот одбор на Стопнска банка Битола.

Во дописот до берзата тие објаснуваат дека Самсоненко поседува 19.500 акции од банката односно 4,98 отсто од вкупниот број акции, а „Руле турс“ поседува 15.966 акции односно 4,08 отсто од сопственоста во банката.

Тие додаваат дека врз база на тоа, а согласно Законот за трговски друштва номинираат свој кандидат за член на Надзорниот одбор на банката.

Повеќе детали ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владимир Ефтимоски ја зголеми сопственоста во Стопанска банка Битола на 16.501 акција

Владимир Ефтимоски продаде 3.000 акции од Стопанска банка Битола

Во блок-трансакција на берзата продадени акции од Стопанска банка Битола за 130.000 евра

Народната банка даде согласност Зечевиќ, Камбовски и Велјановски да станат членови на Надзорниот одбор на Стопанска банка Битола

Миле Зечевиќ, советникот на Заев влезе во Надзорниот одбор на Стопанска банка Битола

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Русија стана петта земја во светот по бројот на заразени од коронавирусот

Редакција

На 40-годишнината од заштитата од УНЕСКО: Македонците буквално и се посраа на милионската историја на Охридското Езеро

Никола Осило

„Макпетрол“ лани оствари добивка од 14,2 милиони евра

Редакција