еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Северна, Владанка и правна држава„: Твитер за условната казна на Авировиќ за „Труст„

Апелацискиот суд Скопје делумно ја уважи пресудата од првостепениот суд за предметот „Труст“ и на обвинетиот Василије Авировиќ му е изречена алтернативна мерка условна осуда, така што му се утврдува казна затвор во траење од две години и истовремено се определува дека утврдената казна затвор нема да се изврши доколку обвинетиот за време од пет години по правосилноста на пресудата не стори ново кривично дело.

Авировиќ лани беше прогласен за виновен во судскиот процес „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за злоупотреба на јавна набавка.

Авировиќ, инаку е син на пратеничката на Социјалстичката партија, Владанка Авировиќ, која гласаше за уставните измени.

Информацијата предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи.

Ви пренесуваме што се твиташе на Твитер:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Случај „Труст“: Казната на Сеад Кочан намалена, Авировиќ заврши со условна

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Драстичен раст на добивката на Витаминка

Редакција

Народна банка купува возила

Редакција

(Галерија) Кој дојде на приемот кај Дедо Стефан

Редакција