еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Светска банка со „црни прогнози“ за Украина: Пад на економијата за 45,1%!

Светска банка објави дека поради рускиот напад на Украина, затворени се голем број на компании, намален е извозот и уништени се производствените капацитети и оттука, економската активност ќе се намали за 45,1 проценти.

Затворањето на поморскиот сообраќај низ Црното Море намали околу 90 отсто од извозот на жито од Украина и половина од вкупниот извоз од таа земја, велат од Светска банка.

Светска банка предвидува пад на рукста економија за 11,2 отсто.

МИА/Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Возачот на „шевролетот“ бил пијан: Детали од Обвинителство за сообраќајката кај Штип во која загинаа три лица

Редакција

„Балкан Јутилитис“ имаше пониска цена за природен гас во споредба со „Макпетрол“ во моментот на носење на одлуката за избор, велат од ЕСМ Продажба

Редакција

Починаа пет нови заболени од корона вирусот, вкупната бројка изнесува 505

Редакција