еМагазин

Tag : асимилација

Македонија ТОП СТОРИИ

Имам само спорадични случаи на обиди за асимилација на Македонците во Албанија од страна на Бугарија, вели албанската министерка Џачка

Редакција
Речиси половина од дискусијата на денешната средба во Скопје меѓу министерот за надворешни работи Бујар Османи и албанската министерка за Европа и за надворешни работи,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лидерот на МАЕИ, Стерјовски: Македонците во Албанија последните години се соочуваат со агресивна политика од Бугарија за нивна асимилација

Редакција
Лидерот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стeрјовски, гостувајќи во емисијата „Конак“ на телевизија СОТ7 зборуваше за „напорите...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Радев се пожалил на Макрон и Меркел дека Бугарите во Македонија се асимилирани и потиснувани без никакви права

Редакција
Пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ е континуиран приоритет на бугарската надворешна политика и поддршката на Софија за тоа е конзистентна, но се...