еМагазин

Tag : Каролине Едштадлер

Македонија ТОП СТОРИИ

Фактот што пристапните преговори не можат целосно да започнат додека не се смени Уставот е голем товар за Македонија, вели министерката за ЕУ на Австрија, Едштадлер

Редакција
Не сите министри на ЕУ на земјите-членки, сметаат дека одржување на првата политичка Меѓувладина конференција со Европска унија вчера во Брисел е историски успех за...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Димитров: Крајно време е ЕУ да го исполни ветувањето кон Македонија

Редакција
Крајно време е Европската Унија да испорача кон Северна Македонија, исполнувајќи го сопственото ветување за почеток на преговори откако земјата ги исполни сите услови. Крајно...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Раздвојувањето на Македонија и Албанија може да биде ризично и треба да се спречи, порача австриската министерка Едштадлер

Редакција
Сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер смета дека Северна Македонија и Албанија треба заедно да го продолжат пристапниот процес кон...