еМагазин

Tag : композитор

Забава ТОП СТОРИИ

„Џезтет“, концерт на Георги Шарески во Јавна соба

Редакција
На 23. ноември (четврток) со почеток во 21:30 часот во Јавна соба врвниот композитор и гитарист Георги Шарески ќе го престави најновиот проект наречен „Џезтет“....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина еден од најпознатите македонски композитори, Кире Костов

Редакција
Од Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ) информираа дека по подолго боледување, на 73. годишна возраст, вчера во Скопје почина композиторот и диригент Кире Костов....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина легендарниот композитор Љубомир Бранѓолица

Редакција
Од Сојузот на композиторите на Македонија информираа дека починал легендарниот композитор Љубомир Бранѓолица (19.08.1932-24.07.2023). .„Љубовта кон музиката беше присутна во моето семејство уште од најрано...