еМагазин

Tag : персона нон грата

Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот европратеник Џамбаски нема да биде прогласен за персона нон грата

Редакција
Запрашан дали се планира бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски да биде прогласен за персона нон грата во земјава, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија прогласи уште шест руски дипломати за персона нон грата

Редакција
Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Москва најави „адекватен одговор“ кон Македонија за прогласувањето на петте руски дипломати за персона нон грата

Редакција
Русија ќе одговори на одлуката на Северна Македонија да протера петмина руски дипломати, објавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извори во Амбасадата на Русија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

Редакција
Во просториите на Министерството за надворешни работи денеска беше повикан рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота со која петмина...