еМагазин

Tag : дипломати

Македонија ТОП СТОРИИ

Протераните руски дипломати се обиделе да се вмешаат во стартешките национални интереси на Македонија, вели Петровска

Редакција
Министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна дека тројцата руски дипломати кои неодамна беа протерани се лица кои работеле спротивно на дипломатските правила и се обиделе,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите 21 протерани руски дипломати од Македонија се занимаваа со шпионажа, тврди Пендаровски

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Гласот на Америка на македонски вели дека сите протерани руски дипломати од Македонија излегувале надвор од статуст што им...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР потврди дека прогласила троја руски дипломати за непожелни

Редакција
Министерството за надворешни работи (МНР) денеска потврди дека тројцата дипломати од Руската амбасада во Скопје се прогласени за непожелни во државава на 12. месецов, поради...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија протера тројца руски дипломати, Русија најави дека ќе одговори на непријателскиот чин

Редакција
Македонија протера тројца руски дипломати, а како што објавија дел од медиумите и еден руски свештеник, а Русија најави дека ќе одговори на “непријателскиот и...
Свет ТОП СТОРИИ

Москва протера 18 дипломати од мисијата на Европска унија во Русија

Редакција
Москва најави протерување на 18 дипломати од мисијата на Европската унија во Русија. Одлуката доаѓа како одговор на сличен потег преземен од Брисел по офанзивата...
Свет ТОП СТОРИИ

Одговор „тежок и во корист на Русија“: Захарова со закани кон земјите кои протераа руски дипломати

Редакција
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека земјите кои протераа руски дипломати нема да ги затворат руските амбасади, бидејќи во спротивно...
Свет ТОП СТОРИИ

„На крајот ќе се гледаме низ нишани“: Медведев за протерувањето руски дипломати

Редакција
Русија ќе одговори пропорционално на протерувањето на нејзините дипломати од голем број западни земји, изјави поранешниот руски претседател и потпретседател на националниот Совет за безбедност,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Скопје непромислено го жртвува суверенитетот: Русија за протерувањето на руските дипломати од Македонија

Редакција
Русија протерувањето на руските дипломати од Македонија го смета за непријателски чин, а од руското Министерство за надворешни работи сметаат дека со одлуката, Скопје непромислено...
Македонија ТОП СТОРИИ

Москва најави „адекватен одговор“ кон Македонија за прогласувањето на петте руски дипломати за персона нон грата

Редакција
Русија ќе одговори на одлуката на Северна Македонија да протера петмина руски дипломати, објавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извори во Амбасадата на Русија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

Редакција
Во просториите на Министерството за надворешни работи денеска беше повикан рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота со која петмина...