еМагазин

Tag : протерување

Македонија ТОП СТОРИИ

Одбележување на 76 годишнината од прогонството на Македонците од Егејскиот дел на Македонија

Редакција
Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија Македон, денеска во 11 часот, пред Споменикот на децата...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Обвинувањата се целосно неосновани“: Реакција на Руската амбасада за протерување на дипломатите од Македонија

Редакција
Руската Амбасада во Скопје излезе со реакција по повод протерувањето на дополнителни шест руски дипломати од страна на Македонија. – Без да се најави реакцијата...
Свет ТОП СТОРИИ

Москва протера 18 дипломати од мисијата на Европска унија во Русија

Редакција
Москва најави протерување на 18 дипломати од мисијата на Европската унија во Русија. Одлуката доаѓа како одговор на сличен потег преземен од Брисел по офанзивата...
Свет ТОП СТОРИИ

Одговор „тежок и во корист на Русија“: Захарова со закани кон земјите кои протераа руски дипломати

Редакција
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека земјите кои протераа руски дипломати нема да ги затворат руските амбасади, бидејќи во спротивно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Русија протера уште еден македонски дипломат како одговор на протерувањето на рускиот во август

Редакција
В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација, Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ била врачена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче не очекува дека протерувањето на рускиот дипломат ќе ја одложи испораката на руски вакцини

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека руските вакцини „Спутник V“ се очекуваат да пристигнат до крајот на месецот, но се уште не е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Случајот со протерувањето на рускиот дипломат е документиран, не станува збор за импровизација, вели Пендаровски

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека случајот со протерувањето на рускиот дипломат од земјава бил документиран и оти не станува збор за импровизација. Нему, нагласи...