еМагазин

Tag : подобрување

Бизнис ТОП СТОРИИ

Подобрен изгледот на кредитниот рејтинг на Македонија од „Фич“

Редакција
Агенцијата „Фич“ го ревидираше изгледот на кредитниот рејтинг на земјава од негативен во стабилен, давајќи потврда на политиките што се спроведуваат, соопштија од Министерството за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како после Ковид-19 да се разбуди „заспаниот имунитет“ кај децата, кој е причината за заболување со вируси нетипични за лето

Редакција
„Заспаниот имунитет“ е причината зошто децата овој период се подложни на вирусни инфекции, дури и несвојствени за овој период од годината. Истражувањето на тимот на...
Македонија

Има простор за подобрување и во македонските и во бугарските учебници, вели Ѓоргиев, копретседателот на заедничката Комисија со Бугарија

Редакција
Синтагмата „заедничка историја“, која не е дефинирана во самиот Договор за пријателство, се претвори во една од главните пречки во работата на Комисијата, пред сѐ,...