еМагазин

Tag : политички

Македонија ТОП СТОРИИ

Најголем рејтинг има ВМРО-ДПМНЕ, втора е СДСМ, Левица четврта: Анкета на ИПИС

Редакција
На прашањето „За која партија би гласале доколку следната недела има парламентарни избори“, најмногу испитаници, 20 проценти одговорле ВМРО-ДПМНЕ, 12,9% СДСМ, 6,5% ДУИ, 3,3% Левица,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска: Податоците за транспарентноста на политичките партии се поразителни

Редакција
Податоците за транспарентноста на политичките партии се поразителни. Податоците за примени донации и годишни извештаи политичките партии имаат законска обврска да ги објават на своите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со Уредба скратени четири милиони евра за исплата на политичките партии за 2020 година

Редакција
Владата на предлог на Министерството за правда донесе Уредба со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година, со што четири милиони евра...
Македонија

Со ребалансот на Буџетот нема кратење на парите за финансирање на политичките партии

Редакција
Со ребалансот на Буџетот нема никакви дополнителни промени на ставката за финансирање на политичките партии, посочи денеска министерката за финансии Нина Ангеловска. -Со одлуката за...