еМагазин
Image default
Македонија

Трајко Вељаноски ќе го бојкотира референдумот за името и нема да ги подржи уставните измени

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, на својот Фејсбук профил соопшти дека ќе го бојкотира референдумот за името и нема да ги подржи уставните измени, предвидени со договорот за името со Грција.

„Совеста не ми дозволува да излезам на референдум кој е длабоко манипулативен, а верувам дека овој став ќе преовлада и кај најголемото мнозинство граѓани на Македонија.

Истовремено, доколку власта, независно од ваквата подмолност, одлучи да ја продолжи постапката во Собранието преку уставни измени за промена на уставното име, недвосмислено нема да ги поддржам истите„, напиша Вељаноски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои пратеници на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласат за уставните измени предвидени со договорот со Грција

Поранешниот министер Никола Тодоров ќе гласа на престојниот референдумот

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Фејсбук/Вељаноски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тројца починати од Ковид-19, сите со коморбидитет

Редакција

Откако играше на свадба со пиштол, Владата го разреши Џеват Исени

Редакција

Бугарските книги кои беа задржани на “Деве Баир“, влегоа во Македонија

Редакција