еМагазин
Image default
Бизнис

Убава вест за акционерите: Комерцијална банка ќе дели дивиденда од 420 денари за акција

Комерцијална банка преку Македонската берза соопшти дека дивидендата за обична акција за 2018 година ќе изнесува 420 денари, односно 42% во однос на номиналната вредност од 1.000 денари.

„Собранието на акционерите на Комерцијална банка АД Скопје ќе се одржи на 04.04.2019 година, а датумот на евиденција според кој ќе се определи листата на акционери кои имаат право на дивиденда за 2018 година, е 19.04.2019 година. Последен ден на тргување со право на дивиденда за 2018 година е 17.04.2019 година. Прв ден на тргување без право на дивиденда за 2018 година е 18.04.2019 година. Исплатата на дивиденда за 2018 година ќе започне на 07.05.2019 година“, соопшти Банката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во блок-трансакција вредна 5,3 милиони денари продадени акции од Комерцијална банка

Комерцијална банка за менаџерскиот тим лани одвоила 2,5 милиони евра

Плати и надоместоци од 826.000 евра за членовите на Управниот одбор на Комерцијална банка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Општина Струга вработува 30 лица, плата до 30.076 денари

Никола Осило

Државата им ги исплати на лозарите парите кои „Повардарие” и „Стефани винарија“ им ги должеа со години

Редакција

ЕЛЕМ за времени вработувања ќе ја ангажира Контакт бизнис

Редакција