еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Украинскиот авион по грешка бил урнат со иранска ракета, тврдат американските власти

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека уривањето на украинскиот авион можеби се случило по грешка, но додаде дека имал ужасно чувство во врска со тоа, без да наведе детали.

– Некој можеби направил грешка, изјави Трамп во Белата куќа.

Претходно, американскиот неделник „Њузвик“ објави дека украинскиот авион, кој се урна во близина на Техеран, го погодила ракета од руско производство „Тор-М1“. Весникот се повикува на неименувани официјални лица од Пентагон, како и на американската и ирачката разузнувачка служба.

Според нив, се проценува дека авионот бил случајно погоден.

Авионот се урна неколку часа по иранскиот ракетен напад на две бази во Ирак што ги користат американски војници.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран: Нелогични се гласините дека украинскиот авион бил погоден со ракета

(Видео) Украински авион се урна по полетувањето од Техеран, загинаа 176 лица

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каков имот пријавил Виктор Димовски, новиот директор на Агенцијата за национална безбедност

Редакција

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на Клиничката болница – Штип за набавка за масло за горење вреден 100.000 евра

Никола Осило

Драстичен раст на добивката на Витаминка

Редакција