еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Француските специјалци користат гранати против „Жолтите елеци“

Специјалната полиција во Франција во сузбивањето на протестите на „Жолтите елеци“ користи направа која се вика GLI-F4, која содржи 25-30 грама ТНТ заради што, како што обвинуваат демонстрантите многу лица го изгубиле видот.

Како споредба тие наведуваат дека МК2 гранатата употребувана од САД за време на Втората светска војна содржела 52 грама ТНТ.

„Тоа значи дека француската полиција всушност употребува гранати против демонстрантите“, обвинуваат „Жолтите елеци“.

Фото/Видео: taranis news

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Европа на нозе, протести од Париз до Тирана

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каков имот пријавила судиката Добрила Кацарска

Редакција

Францускиот нон-пејпер на разгледување во Владата, Париз бара новата методологија да се објави до јануари 2020

Редакција

Несекојдневна приказна на Исмет Аџиу: Срцето го носам во торбичка и сите можат да го чујат

Редакција