еМагазин
Image default
Ретро

(Видео) Изминаа 17 години: Како изгледаше најголемиот терористички напад на САД

На денешен ден пред 17 години се случи најголемиот терористички напад на територијата на САД.

Во нападот терористи на Ал каеда истовремено грабнаа четири авиони, од кои два урнаа во кулите близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк, со еден урнаа дел од зградата на Пентагон во Вашингтон, додека четвртиот авион падна во Пенсилванија.

Според официјалните податоци, на 11 септември 2001 година животите ги загубиле нешто помалку од 3.000 луѓе, вклучувајќи ги и терористите.

Видео/фото: Youtube/Network live

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Ретка снимка од Скопје по земјотресот во 1963 година

Никола Осило

Ретка видео-снимка од 1906 година: Како Османлиите ги беселе Македонците во Битола

Никола Осило

Ретка видео-снимка од 1912 година: Српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ во посета на Битола

Никола Осило