еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Како се славеше 1 Мај во 1960 година во Скопје: Работниците денес на дното

Со огромна парада накитена со транспаренти „Пролетери од сите земји соединете се“ и работници од речиси сите градови во земјава се славеше празникот на трудот 1 Мај во 1960 година на главниот плоштад во Скопје.

Видеото на „Вардар филм“ само покажува какво значење му се даваше на овој празник некогаш за разлика од денес кога работниците се третираат како заменлива „роба“ и по правило се првите кои страдаат при секоја криза.

Фото/Видео:Youtube/Југословенски комунист

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Горчлива првомајска честитка за работниците: Нови услови за помош или за отпуштања

Корона кризата удира: Намален бројот на работниците во индустријата

Finance Think: Компромитирана мерката за финансиска поддршка, можно максимизирање на отпуштањата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Русија бара преименувањето на Република Македонија да го разгледа Советот за безбедност на ОН

Редакција

Нема карантин ни полициски час за Штип

Редакција

(Фото) Скопје ќе го добие првиот Retail Park во јуни

Редакција