еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Пријателот на Груевски ја загуби Будимпешта: Прв пораз на Виктор Орбан од 2010 година досега

Гергели Карачони, кандидат на повеќе опозициски партии е новиот градоначалник на Будимпешта откако освои 50,1 отсто од гласовите на локалните избори што се одржаа во Унгарија.

Со тоа, Виктор Орбан го загуби гланвиот град на земјата и го претрпе првиот пораз од доаѓањето на власт во 2010 година.

На изборите, Иштван Тарлос, кандидатот на владеачката партија Фидес на Орбан доби 44,8 отсто од гласовите.

Инаку, Орбан кој важи за националист стана познат во македонската јавност откако неговата земја му додели политички азил на експремиерот Никола Груевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарска Влада: Груевски доби „фер процес“ како кој било друг кој побарал азил

Молк во Европската Народна Партија за азилот на бегалецот Груевски

Трагикомедија: Собранието одлучува за имунитетот на Груевски додека тој ужива азил во Унгарија

Фото/Видео: Time Argus/Youtube/Euronews

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Фактори на ризик и превенција на несакани последици од алергии на храна

Никола Осило

Партиите една година без договор за иднината на СЈО, погодете зошто

Редакција

Бахамите меѓу петте најголеми странски инвеститори во Македонија

Никола Осило