еМагазин
Image default
Ретро

(Видео) Ретка снимка од депортацијата на македонските Евреи

Дури 7.144 македонски Евреи во 1943 година беа присилно собрани во просториите на тогашниот Монопол и беа испратени во логорот на смртта Треблинка.

Со повеќе активности денеска во Скопје ќе бидат одбележани 76 години од депортацијата на македонските Евреи, во организација на Еврејската заедница и Фондот на холокаустот.

Активностите ќе бидат заокружени со комеморативен концерт во Меморијалниот центар на холокаустот.

Видео/Фото:Youtube/Драган Зајковски/Фејсбук/Светскиот македонски конгрес

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) На денешен ден пред 12 години, Тоше Проески го одржа последниот концерт на Градски стадион

Редакција

(Видео) Подзаборавени снимки од „Вардар филм“ за големината на 11 Октомври

Никола Осило

(Фото) Тамара објави фотографија со Маријана и Росана, од пред 28 години на настапот на „Макфест“

Редакција