еМагазин
Image default
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Светот за прв пат ја виде Црната дупка

Научниците кои учествуваат во проектот „Event Horizon Teleskope“ ги објавија првите фотографии од црна дупка, која се наоѓа во оддалечена галаксија.

Проектот е започнат пред две години со задача набљудување и обид за фотографирање на црната дупка. На неколку конференции во Вашингтон, Брисел и пет други градови, научниците објавија дека конечно постигнале успех.

Црните дупки досега никогаш не се фотографирани, бидејќи нивната огромна маса не дозволува што и да е да побегне од хоризонтот на настанот, па ни светлото.

Црната дупка, која астронаутите успеале да ја фотографираат е со пречник од 40 милијарди километри – три милиони пати поголема од Земјата. Научниците ја опишаа како „монструозна“.

Црната дупка се наоѓа 500 милиони трилиони од Земјата, а фотографијата е направена благодарејќи на мрежа од осум телескопи поставени ширум светот.

Професорот Хаино Фалке од Радбод универзитетот во Холандија, кој и го предложи експериментот, соопшти дека црната дупка е пронајдена во галаксијата М87.

-Она што го гледаме е поголемо од целиот наш Сончев систем. Потешка е 6,5 милијарди од Сонцето и е една од најтешките постојни црни дупки. Апсолутно чудовиште. Шампион на универзумот во тешка категорија на црните дупки, со боксерски речник јас опиша црната дупка професорот Фалке.

МИА/Видео: CBS Los Angeles

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

80,8 од починатите од корона вирусот во Македонија имале претходни заболувања

Редакција

Од 1. јули секое домаќинство и фирма ќе може да постави фотоволтаик и да ја продава произведената струја

Редакција

Предложен „празничен“ полициски час од 19 часот во сабота до 05 часот во вторник

Редакција