еМагазин

Tag : дупка

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Сметкопотврдите сепак требаат, има „дупка“ во измените на законското решение

Редакција
Со членот 2 од Законот за измени и дополнување на Законот за ДДВ се дава можност на даночните обврзници регистрирани за цели на данокот на...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Светот за прв пат ја виде Црната дупка

Редакција
Научниците кои учествуваат во проектот „Event Horizon Teleskope“ ги објавија првите фотографии од црна дупка, која се наоѓа во оддалечена галаксија. Проектот е започнат пред...
БЕСПАРИЦА

Од Министерство за труд и социјална политика велат дека ја стабилизирале дупката од 15 милијарди денари во ПИОМ

Редакција
Неодговорното однесување на претходното раководство, погрешните политики и ад-хок покачувања на пензии, надвор од законската рамка за 10 години направи дупка од околу 15 милијарди...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Убава вест: Озонската обвивка се обновува, дупката на Антарктикот се намалува

Редакција
Новиот извештај на Обединетите нации покажува дека озонската обвивка на Земјата се обновува и се намалува озонската дупка на Антарктикот. Озонската обвивка ја заштитува планетата...