еМагазин

Tag : МТСП

Македонија

Сите барања на пензионерите ќе бидат разгледани, уверуваат од Министерството за труд и социјална политика

Редакција
Министерството за труд и социјална политика (МТСП), по денешната средба со претставници на Иницијативниот одбор на пензионери на Македонија, информира дека сите барања кои им...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Бебето кое почина од туберколоза живеело во добри услови, народниот правобранител отвори предмет

Редакција
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска истакна дека по извршениот увид од страна на стручниот тим од Центарот за социјални работи утврдено...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поради топлотниот бран се препорачува ослободување од работа на најранливите категории граѓани

Редакција
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

СОНК и МТСП се договорија: Нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

Редакција
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

СОНК ги доведува во заблуда штрајкувачите и ги става личните интереси пред интересите на децата​, велат од Министерство за труд и социјална политика

Редакција
Со одлуката за продолжување на штрајкот Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) повторно ги става личните интереси пред интересите на децата и учениците, велат...
БЕСПАРИЦА

Пензионерите со јулската пензија добиваат зголемени пензии за 1,2%

Редакција
Пензионерите со јулската пензија ќе добиваат поголема пензија по основ на усогласување на пензијата со порастот на трошоците за живот, кој во првото полугодие од...
Бизнис

Утре почнува етапната исплата на февруарските пензии

Редакција
Исплатата на февруарските пензии во етапи заради заштита на пензионерите од Ковид-19 ќе почне утре, 25 февруари, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Подигнувањето...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Беким Реџепи, заменикот на Бочварски во Министерство за транспорт и врски

Редакција
еМагазин во серијал ќе Ви ги пренесе биографиите на замениците-министри. Кој е Беким Реџепи Беким Реџепи е заменик-министер во Министерство за транспорт и врски. Образование...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Енвер Хусејин, заменикот на Јагода Шахпаска

Редакција
еМагазин во серијал ќе Ви ги пренесе биографиите на замениците-министри. Кој е Енвер Хусејин Енвер Хусејин е заменик-министер во Министерство за труд и социјална политика....
БЕСПАРИЦА

Старатели можат да отворат сметка во друга банка за немоќни лица кои претходно имале во „Еуростандард банка“

Редакција
Надлежниот центар за социјална работа назначува старател за посебен случај на корисници на парични права од социјална заштита, (корисници на надомест за помош и нега...