еМагазин

Tag : пензија

ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Џафери и новинарите ѝ посакаа на Мира Костиќ мирни пензинерски денови

Редакција
Доајенот на македонското радио-новинарство Мира Костиќ на новогодишната прослава кај собранискиот спикер Талат Џафери, се збогуваше со нејзината тридецениска професионална кариера известувач од Собранието. Џафери...
Македонија

Заев: Рано ми е за пензија, не се враќам во Струмица

Редакција
Откако на 3 јануари ќе ја напушти премиерската функција, премиерот Зоран Заев во интервју за Македонската радио-телевизија (МРТВ) рече дека ќе биде во Скопје и...
ЖИВОТ

„Информирај се паметно“ – едукативна кампања со информации за пензискиот систем

Редакција
Правилното и навремено информирање на сегашните, но и идните пензиски осигуреници за функционирањето на пензискиот систем и работењето на пензиските фондови е главниот фокус на...
Бизнис

Германското пензиско осигурување организира советодавни денови во Македонија

Редакција
Германското пензиско осигурување организира советодавни денови во Македонија. Во рамки на индивидуален разговор засегнатите лица ќе ги добијат сите информации во врска со германското и македонско пензиско право....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Сава пензија плус одбележува 10 години доброволно пензиско осигурување во Македонија

Редакција
Друштвото за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови Сава пензиско друштво а.д. Скопје денес прославува 10 години од извршената прва уплата во Отворен доброволен пензиски фонд...
Македонија

Пендаровски ветува: Нема да барам претседателска пензија по завршување на мандатот

Никола Осило
Претседатeлот Стево Пендаровски, велат од неговиот кабинет, по завршувањето на мандатот нема да бара претседателска пензија. Нема да бара ниту средства за отворање на канцеларија, туку просторија...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Поарно што Хорхе избра пензија наместо враќање на Правен: Твитер го „испраќа“ Иванов

Редакција
Претседателот во заминување, Ѓорге Иванов, изминативе години беше еден од омилените политичари за „опсервација„ на твитерџиите. Разбирливо тој е повторно топ тема на социјалните мрежи,...
Бизнис

Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Редакција
Владата на денешната седница го усвои Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, со што се намалува старосната...
Свет ТОП СТОРИИ

Ќе се посвети на хуманитарни акции и образование: Основачот на „Алибаба“, Џек Ма се пензионира на 54 години

Редакција
Основачот и извршен претседател на Алибаба групацијата, Џек Ма (54), за Њујорк тајмс соопшти дека од понеделник заминува во пензија. Ма важи за еден од најбогатите...
Локално

Подмолно му ја украл пензијата од раце на скопјанец

Никола Осило
На 03.09.2018 година во 12.30 часот во Единицата за информации и команда Скопје, Д.С. пријавил дека истиот ден во 11.15 часот на ул„Даме Груев“ непознато...