еМагазин

Tag : штрајк

Македонија ТОП СТОРИИ

Вработените во Фондот за здравство најавија генерален штрајк

Редакција
Вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) преку предупредувачки протести ќе бараат усогласување на нивните плати со растот на минималната плата, како и избор на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Приватните специјализанти го ставија штрајкот во мирување, секој вторник ќе потсетуваат на барањата

Редакција
Приватните специјализанти, привремено го ставија штрајкот во мирување, но секој вторник ќе потсетуваат на нивните барања. Ваквата одлука е донесена поради, како што велат сензитивниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Приватните специјализанти од денеска во генерален штрајк додека не се исполнат нивните барања

Редакција
По протестот кој го одржаа во март, приватните специјализанти од денеска стапуваат во штрајк, бидејќи и покрај средбата со претставници на власта, нивните барања не...
Балкан ТОП СТОРИИ

Одложете го патувањето за Грција, утре и задутре штрајк на грчките цариници

Редакција
Утре и задутре грчките царински службеници стапуваат во 48-часовен штрајк, кој ќе го отежни влезот и излезот во Грција. Штрајкот започнува утре во шест часот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лекарите се чувствуваат небезбедни, бараат поригорозни закони за заштита на здравствениот кадар

Редакција
Матичните лекари денеска од 12 до 16 часот не работеа во знак на почит кон колегата кој на грозоморен начин беше убиен на 67. години....
Македонија ТОП СТОРИИ

Штрајкот на вработените во Фондот за здравство ставен во мирување

Редакција
Штрајкот на вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) е ставен во мирување, информираа од Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните да не се мачат да одат во Фонд за здравство за исплати на породилно, боледувања, надоместоци за ортопедски помагала

Редакција
Претседателот на Синдикалната организација на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ), Бранко Аџигогов денеска изјави дека за граѓаните ќе има рецепти и упати, но ќе нема...
Македонија ТОП СТОРИИ

Фондот за здравство од понеделник ќе штрајкува, ќе се работат само најнужните предмети

Редакција
Од Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) при Синдикатот на работници од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ), најавија дека вработените во...
Локално ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли утре Скопје повторно без јавен превоз, автобусите на ЈСП нема да возат

Редакција
Скопје утре повторно може да остане без јавен превоз. Од Синдикатот во Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, за утре најавија дека автобусите на ЈСП нема да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Штрајкот на Синдикат на контролори на летање во мирување додека не се разрешат директорите на М-НАВ

Редакција
Најавениот за утре штрајк на Струковиот синдикат на контролори на летање (ССКЛ) е ставен во мирување додека не се реализира најавеното разрешување на директорите на...