еМагазин

Tag : штрајк

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ако не им се свиѓа да се извршители во Македонија нека се иселат“: Твитер реакции

Редакција
Извршителите незадоволни од новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а со кој се предвидува намалување на наградата при извршување на парични побарувања од...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер во „црвено“ по најавите за штрајк: „Ти се јавуе извршител и ти вика: Што да ти земам за Нова Година?

Редакција
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика најавата дека извршителите во Македонија утре ќе одржат еднодневен штрајк односно дека ќе ја прекинат работата, бидеќи со новиот...
ЖИВОТ

Синдикатот на културата ќе почне штрајк заради непотпишување на колективен договор кој го очекуваат деценија и половина

Редакција
Синдикатот на култура информира дека вработените во културните и уметничките установи ќе започнат со штрајк на 24 декември заради непотпишување на колективен договор кој го...
Македонија

Штрајкот на просветните работници ставен во мирување

Редакција
Штрајкот на просветните работници е ставен во мирување до конечната понуда од Министерството за образаование и наука, изјави денеска претседателот на Синдикатот за образование, наука...
Македонија

Нема договор меѓу СОНК и Министерството за образование и наука, преговорите продолжуваат

Редакција
Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) денеска не постигнаа договор, но најавија дека до крајот на неделата...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Војна на улиците на Барселона

Никола Осило
Мирните протести во Барселона против драконските затворски казни за каталонските лидери кои бараат осамостојување на Каталонија во изминативе денови на моменти преоѓаат во вистинска војна...
Балкан ТОП СТОРИИ

Лекција од Грција како се штрајкува: 24 часа без возови, бродови, автобуси, вести, затворени банки…

Редакција
Без возови, бродови, без вести и информативни емисии, со затворени банки ќе биде денеска Грција и без метро и со скратено работно време на автобусите...
Македонија

Од денеска на настава сите, заврши еднодневниот штрајк

Редакција
Во основните и средните училишта денеска на настава се сите вработени откако вчера заврши предупредувачкиот штрајк на наставници членови на СОНК и тие што солидаризираа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Наставниците утре нема да држат настава, СОНК не се откажа од предупредувачкиот штрајк

Редакција
Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК утре ќе организира предупредувачки штрајк во сите основни и средни училишта во земјава затоа што, како што рече претседателот...
Македонија

Миле Јанакиески го прекинал штрајкот со глад

Редакција
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, го прекинал штрајкот со глад. Тој штрајкуваше со глад речиси две недели, а како што пренесуваат медиумите,...