еМагазин

Tag : СОНК

Македонија

Вработените во градинките ќе добијат поголеми плати и права, потпишан договорот помеѓу Министерство за труд и социјална политика и СОНК

Редакција
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков, го потпишаа новиот Колeктивен...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

СОНК и МТСП се договорија: Нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

Редакција
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

СОНК и МОН ги усогласија ставовитe: Платите од септември ќе се зголемат за 15%

Редакција
По неколкучасовни преговори вечерва Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) ги приближија ставовите и се договорија платите...
Македонија

Има придвижување во преговорите меѓу СОНК и МОН и можност за скоро решение, најави Тренчевска

Редакција
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевкса вели дека има придвижување и позитивни сигнали дека е можно наскоро да биде постигнато решение меѓу Синдикатот...
Македонија

СОНК: Заврши денешната рунда преговори со МОН, ќе продолжат в петок

Редакција
Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков попладнево соопшти дека завршила денешната рунда преговори со Министетрството за образование и наука...
Македонија

На почеток на преговорите сме, изгубените часови да се надополнат и учебната година да заврши на 10 јуни, вели Неделков

Редакција
На почеток на преговорите сме, односно за волја на вистината, што е добар сигнал, продолжуваме каде што сме застанале. За среќа не почнуваме од нула,...
Македонија

Неделков: Вчерашниот протест е обид да се ослабат позициите на СОНК

Редакција
Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков го оцени вчерашниот протест на дел од членството како обид да се ослабат позициите...
Македонија

Членови на СОНК побараа Неделков да објасни зошто штрајкот е ставен во мирување

Редакција
Незадоволни членови од Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) попладнево пред седиштето на синдикатот побараа претседателот на СОНК, Јаким Неделков да се обрати и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Штрајкот ставен во мирување, учениците од утре на училиште

Редакција
Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) го става штрајкот во мирување, а учениците од утре почнуваат со настава. Причина за ваквата одлука на СОНК...
Македонија ТОП СТОРИИ

МОН и Бирото за развој на образованието ќе донесат одлука на кој начин ќе се надомести пропуштената настава

Редакција
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска изјави дека очекува одлука од Самостојниот синдикат на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) утре да...