еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) „Жива е Македонија“: Новите табли на спомениците од античкиот период обоени со спреј

Новите табли на споменици од античкиот период во Скопје и Битола, на кои согласно Договорот од Преспа треба да стои дека се на личности со хеленско потекло, се обоени со спреј и е напишано „МК„.

На социјалните мрежи се појави и видео:

Во Битола е обоена таблата на Филип Втори, а во Скопје дел од таблите на спомениците на кралевите на Античка Македонија како Пердика I, Архелај I, Аминта III… на мостот „Око„.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата донесе одлука за прогласување кризна состојба во следните 30 дена во целата држава

Редакција

Ќе биде ли Ѓорѓе Иванов првиот претседател „избркан“ од работа?

Редакција

Кои се најтргуваните акции на Македонската берза во декември

Редакција