еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Војна„ на социјалните мрежи за референдумот, а договорот со Грција го прочитале 3,1% од граѓаните

Додека на социјалните мрежи се води жестока „војна“ помеѓу подржувачите на престојниот референдум за името и тие што планираат да го бојкотираат истиот, последната анкета на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) откри еден поразителен податок – само 3,1 од анкетираните граѓани го прочитале договорот за името со Грција, кој е дел од референдумското прашање.

За истиот според анкетата најмногу се информирале од медиумите, од социјалните мрежи и од пријатели и роднини.

Овој податок покажува многу работи, пред се дека македонските граѓани не се големи љубители на читањето, што е општо познато, дури и во случај кога се работи за едно вакво сериозно прашање.

Покажува и колку всушност македонските граѓани се подложни на сечија пропаганда, која последниве месеци ја има од сите можни страни, и дека на граѓаните им е полесно некој друг да им ги „свари“ работите, а не тие сами како индвидуи да си оформат сопствено мислење.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Царинската управа склучи договор со “Бато енд дивајн графикс центар“ вреден 1,4 милион евра

Редакција

Обвинителство: Нема поврзаност на приведениот со дојавите за бомби во средните училишта

Редакција

„Ако не им се свиѓа да се извршители во Македонија нека се иселат“: Твитер реакции

Редакција