еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Започна летното сметање на времето, часовникот поместен еден час нанапред

Летното сметање на времето започна денеска во 02:00 часот, така што со поместување за еден час нанапред времето во 02:00 часот, се смета како 03:00 часот.

Летното сметање на времето завршува на 27. октомври во 03:00 часот, така што со поместување за еден час наназад времето во 03:00 часот, се смета како 02:00 часот.

Одлука за воведувањето летното сметање на времето е согласно Законот за сметање на времето („Службен весник на Република Македонија“ бр.17/96 и 16/97) и согласно европски директиви.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пендаровски за спорот со Бугарија: Во овој момент сум реалист и умерен оптимист

Редакција

Во Тетово нема да се произведуваат електрични автомобили, ракинат договорот со компанијата “е.ГО“

Редакција

Денеска почнува пролетта

Редакција