еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Очекуваниот животен век во ЕУ е 80,6 години, во Македонија 73,2

Очекуваниот животен век на жителите на Европската Унија е 80,6 години, соопшти Еуростат.

Во Македонија тој изнесува седум години помалку од европскиот просек, односно 73,2.

Проценката е направена врз база на податоци во 2022 година, според кои животниот век на граѓаните на ЕУ е продолжен за пет месеци во однос на 2021, но е е за девет месеци покус од предпандемискиот период во 2019 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Фондацијата „Сончоглед“ од Албанија донираше опрема и апаратура за децата болни од рак

Редакција

Единствениот градоначалник од ДПА, Азем Садику премина во редовите на Алијанса за Албанците

Редакција

(Видео) МВР пресече меѓународен канал за транспорт на марихуана, запленети 40 килограми

Редакција