еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

30% од заразените со Ковид-19 во Македонија со претходни заболувања, најчесто кардиоваскуларна болест

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 27 септември покажуваат дека 30% од заразените со Ковид-19 во Македонија се со претходни заболувања.

“Во однос на коморбидитети, од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=17.639; 99,8%), кај 5.284 (30,0%) лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 3.664 лица имаат кардиоваскуларна болест, 1.432 дијабет, 754 се со хронична белодробна болест и 958 со други хронични болести.

Од хоспитализираните случаи, кај 2.030 (58,7%) се присутни коморбидитети“, стои во извештајот на ИЈЗ, кој еМагазин редовно го пренесува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

25,5% од заразените со Ковид-19 во Македонија без симптоми

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Писмо од наставничка која девет години поминувала по 236 километри до работно место и деновиве добила отказ

Редакција

Двајца од новопочинатите од коронавирусот биле со претходни заболувања

Редакција

Каков имот пријавила министерката за образование, Мила Царовска

Редакција