еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Детална листа: Кои пратеници изгласаа промена на името на државата во Северна Македонија

Мнозинство од 81 пратеник денеска гласаа “за” за четирите уставни амандмани со кои ќе се промени името на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа, односно неговата ретификација во грчкиот парламент.

На седницата, која се одржа без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ немаше ниту еден глас против или воздржан.

Ви ја пренесуваме детална листа од пратениците кои гласаа за промена на името:

Присутни: 81

За: 81

Воздржани: 0

Против: 0

Гласале: 81

0001 АВИРОВИЌ ВЛАДАНКА……..За
0002 АДЕМИ ЏЕВАТ………………… За
0003 АЛЕКСАНДРОВА ЕМИЛИЈА.За
0004 АЛИМИ ЕЈУП…………………….За
0005 АРНАУДОВ ЉУБЕН…………..За
0006 КАЛЕСКА-ВАНЧЕВА СНЕЖАНА.. За
0007 АХМЕТИ АЛИ…………………….За
0008 БАЈРАМ АМДИ…………………..За
0009 БИЉАЛИ ТЕУТА………………..За
0010 СИМЕСКА-ДИМОСКА АНЕТА….За
0011 БОГОЕВСКИ ПАВЛЕ…………..За
0012 АЦЕВСКИ КОСТАДИН…………За
0013 ВАСИЛЕВСКИ САШО………….За
0014 ВЕЛКОВСКИ ДИМЕ…………….За
0015 ВЕЉАНОСКИ ТРАЈКО………..Не е присутен
0016 ГАШИ АФРИМ…………………….За
0017 ГРУБИ АРТАН…………………….За
0018 ГРУЕВСКИ НИКОЛА……………Не е присутен
0019 ДАМЧЕВСКА-ИЛИЕВСКА ВЕСНА… Не е присутен
0020 ДАНЕВ ДРАГАН…………………Не е присутен
0021 УЗЕИРИ-ФЕРАТИ МЕРАЛ…….За
0022 АТАНАСОВ САШКО……………..За
0023 ДЕСПОТОСКИ БЛАГОЈА……….Не е присутен
0024 ДИМИТРИЕВ ЕМИЛ…………….. Не е присутен
0025 ТАСЕВСКА ЛИДИЈА……………….За
0026 ДИМКОВ ТРАЈЧО………………….Не е присутен
0027 ДИМОВСКИ ИЛИЈА……………….Не е присутен
0028 ДИМОВСКИ ЉУПЧО……………..Не е присутен
0029 МУРТЕЗАНОВ АГИМ……………..За
0030 ЃОРГИЕВА МИЛЕВА………………За
0031 ЃОРЃИЕВСКИ ЗОРАН…………….Не е присутен
0032 ЃОРЧЕВ ВЛАДИМИР………………Не е присутен
0033 ЕМИНИ-АСАНИ МИРСАДА……..За
0034 ЈОВАНОВИЌ МИРОСЛАВ………..За
0035 ЗАТУРОСКА ЛИЛЈАНА……….Не е присутен
0036 ЗЕНДЕЛИ ФАДИЛ………… За
0037 ЗЕЌИРИ МУХАМЕД………..За
0038 ЗМЕЈКОВСКИ БОРИС……Не е присутен
0039 ИБРАХИМ ЕНЕС…………. За
0040 МЕМЕДИ РЕЏЕП…………. За
0041 ИВАНОВ ИВАН……………..Не е присутен
0042 ИВАНОВ ПАНЧЕ…………. За
0043 ИЛИОСКИ ЗОРАН…………Не е присутен
0044 ИСМАИЛИ РЕЏАИЛ………..За
0045 ИСМАЈЛОСКА-СТАРОВА НОЛА…За
0046 ТАШЕВ РИСТЕ……………..За
0047 ЈОВАНОВСКИ КРСТО…….Не е присутен
0048 СТОЈАНОСКА ДАФИНА…..Не е присутен
0049 КАМБЕРОСКИ АЛИЈА………За
0050 КАНЧЕСКА-МИЛЕВСКА ЕЛИЗАБЕТА….За
0051 КАРАМАНИ НЕЏБЕДИН……..За
0052 КАСАПИ ЃУЛУМСЕР……….За
0053 КИРАЦОВСКИ АЛЕКСАНДАР….За
0054 КИТЕВ БЕТИАНЕ………… За
0055 КОВАЧЕВ ТАЊА………….За
0056 БОГДАНОВСКИ ДАЛИБОР……За
0057 КОСТОВ САШКО………….За
0058 КУЗМАНОВСКА КАТЕРИНА…..За
0059 КУЗМАНОВСКА ЛИЛЈАНА……Не е присутен
0060 ЛАЗАРЕВСКА ЖАКЛИНА…….За
0061 ЛАЗАРОВА МЕРИ…………За
0062 ЛАСОВСКА БЛАГИЦА………Не е присутен
0063 ЛАШКОСКА АНЕ………… Не е присутен
0064 ЛОКВЕНЕЦ ХАРИ…………За
0065 МАНАСКОВА МАГДАЛЕНА……Не е присутен
0066 МАНОИЛОВСКИ БРАНКО…….За
0067 МАНОЈЛОСКИ ГОРАН………Не е присутен
0068 МАНЧЕВ ВАНКОВЕР……….Не е присутен
0069 КОРУБИН НИКИЦА………..За
0070 МЕМЕДИ ВЕСЕЛ…………. За
0071 МИЛАНОВ СТОЈАН………..Не е присутен
0072 МИЛЕВСКИ ГОРАН………..За
0073 МИЛОШОСКИ АНТОНИЈО…….Не е присутен
0074 МИНОВ ПАНЧО…………..За
0075 МИРАКОВСКА СОЊА……….За
0076 МИСОВСКИ ГОРАН………..За
0077 МИТОВСКА СЛАЃАНА………Не е присутен
0078 МИТРЕСКИ ЈОВАН………..За
0079 МИЦЕВСКИ НИКОЛА……….Не е присутен
0080 МОРАЧАНИН МАЈА………..За
0081 МУКОСКИ КРСТО…………За
0082 МУХИЌ ФЕРИД…………..За
0083 НИКОЛОВА ЈУЛИАНА………За
0084 РАБАЏИЕВСКА-НАУМОВСКА БЕТ…..За
0085 НИКОЛОВСКИ ИЛИЈА………За
0086 ПЕМОВА ВЕСНА………….Не е присутен
0087 ИБРАИМОСКИ САМКА………За
0088 ПЕШЕВСКА ЖАКЛИНА………Не е присутен
0089 ПИШЕВ ВАСИЛ…………..Не е присутен
0090 ПОПОСКИ НИКОЛА………..Не е присутен
0091 КОСТАДИНОВ КОСТАДИН……За
0092 ПРЕНТОВИЌ ТАТЈАНА……..За
0093 РАМЧИЛОВИЌ ЗЕКИР……… За 0
0094 РАНГЕЛОВА ДАНИЕЛА …….Не е присутен
0095 РАШИДИ СУРИЈА…………За
0096 САЗДОВСКИ ЧЕДОМИР……..За
0097 СЕЛА ЗИАДИН…………..За
0098 СМИЛЕСКА КЕТИ…………За
0099 ШУМАНСКА-МИТЕВА СЛАВИЦА…. За
0100 СТЕВАНАНЏИЈА ДИМИТАР…..Не е присутен
0101 СТЕФОСКА ИРЕНА………..За
0102 СТОИЛКОВИЌ ИВАН……….Не е присутен
0103 СТОЈЧЕВСКА МИРА……….За
0104 ТАРЧУЛОВСКИ ЈОХАН……..Не е присутен
0105 ТАЧИ МЕНДУХ……………………………За
0106 ТАШЕВСКА-РЕМЕНСКИ ФРОСИНА….За
0107 СТАМЕНКОВСКА НЕВЕНКА…..Не е присутен
0108 ТРПЕВСКИ БЛАГОЈЧЕ…………..За
0109 ЗЕМОН РУБИН………………………За
0110 ТУФЕГЏИЌ ИВАНА………………….За
0111 ХАДРИ ШПРЕСА …………………….За
0112 ХАСАНИ ЈУСУФ……………………….За
0113 ЦИПУШЕВА НАДА……………………Не е присутен
0114 ЦУКЛЕВ ДРАГАН……………………..Не е присутен
0115 ЧЕСТОЈНОВА ПАВЛИНЧЕ……….Не е присутен
0116 ЏАФЕРИ ТАЛАТ………………………За
0117 ШАЌИРИ АГИМ………………………..За
0118 ШАХПАСКА ЈАГОДА…………………За
0119 ПОПОВСКА ЛИЛЈАНА………………За
0120 ЛАЛЧЕВСКА ТАТИЈАНА……………За

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија станува Северна Македонија: Гласаа 81 пратеник

Елизабета Канческа-Милевска до ВМРО- ДПМНЕ: Јас не сум, предавници се они кои бегаат и не нудат решенија

Што предвидуваат уставните измени кои се изгласаа во Собранието

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бројот на жртви од невремето на Халкидики порасна на седум лица

Редакција

Адвокатот Димишков на судењето за „Рекет“: Камчеви сакаа да ме искористат

Редакција

23 лица од Сингелиќ кои протестираа за време на полициски час ќе треба да платат над 80.000 евра

Редакција