еМагазин
Image default
Македонија

Град Скопје ќе испрати термален дрон за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините во Драч

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов информираше дека во договор со градоначалникот на Тирана, Град Скопје кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините.

„Правиме се’ што е можно за помош во овие трагични моменти“, напиша Шилегов на неговиот фејсбук-профил.

Премиерот Зоран Заев информираше дека во Албанија се испратени тимови за спасување, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат. Тој додаде дека голем број компании од Струшко-охридскиот и кичевски регион што работат на патиштата, ќе испратат градежна механизација за расчистување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џафери испрати телеграма на сочувство до институциите и граѓаните на Албанија

Димитров: Жалиме за настраданите во земјотресот во Албанија, подготвени сме да помогнеме

(ВИДЕО) Во земјотресите во Албанија загинаа најмалку 6 лица, тлото продолжува да се тресе

Силниот земјотрес во Албанија, во Македонија почувствуван со интензитет од пет степени

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Левица и даде подршка на Силјановска

Редакција

По нападот на универзитески професор, за советникот на ДУИ, Хусеини се преземаат постапки, вели Заев

Редакција

Зеќир Рамчиловиќ избран за потпретседател на Собранието

Редакција