еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Има ли пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои ќе гласат за уставни измени или ќе има избори

Неделава ќе биде појасно дали власта успеала да придобие пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да гласат во Собрание за уставните измени, предвидени со договорот за името со Грција или ќе бидат распишани предвремени парламентарни избори.

Медиумите деновиве на големо шпекулираат со бројки со наводно „придобиени„ пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, но од партијата негираат дека има такви, но индиректно потврдуваат дека има „преговори“ со неколку пратеници.

Од ВМРО-ДПМНЕ исто така потврдија дека не одат на избори без „Пржинска влада“, а од СДСМ повторија дека нема време за тоа.

ДУИ пак се изјасни дека не е време за избори.

Дали на повидок е и нов бојкот на евентуални избори од страна на ВМРО-ДПМНЕ, поради неисполнување на нивните барања ќе стане појасно неделава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски понуди две опции за излез од политичката криза

Мириса на нов бојкот

ВМРО-ДПМНЕ бара, СДСМ одбива: Како треба да изгледа техничката влада според „Пржинскиот модел„

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Обединети Нации го заменија ПЈРМ со Северна Македонија

Редакција

„Црнчуго“: Дете кое живее во Скопје физички било нападнато на расна основа

Редакција

Ќе вработи ли премиерот Зоран Заев советник за бегства на осудени екс-премиери?

Никола Осило