еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Истражување: Светот најтажен, најгневен и најуплашен од кога било досега

Годишниот извештај за глобалната состојба на емоциите на американскиот аналитичко-истражувачки центар Галуп покажува дека три емоции во 2018 година рекордно се зголемиле втора година по ред.

Луѓето ширум светот се потажни, погневни и поуплашени од кога било досега, се наведува во големата анализа на глобалното расположение.

Од позитивна страна, забележано е пониско ниво на стрес, што севкупно значи дека човештвото во 2018 година се чувствувало подеднакво несреќно како и во 2017 година.

Неславната титула за најнегативна земја на светот ја понесе Чад, а следуваат Нигер, Сиера Леоне и Ирак.

Од друга страна, најпозитивни биле латиноамериканските држави.

Американскиот аналитичко-истражувачки центар Галуп во 2018 година одржа 151.000 интервјуа со возрасни луѓе во повеќе од 140 држави.

МИА/Фото: Dreamstime/thestar.com

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „зовре“ за споменикот на Мајка Тереза: „Турете одозгора кафиќ со тераса која ќе го узурпира тротоарот и да не го тапиме многу“

Никола Осило

Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони вработува 13 лица, плата до 31.330 денари

Никола Осило

Тендер „тежок“ 3,5 милиони евра: ЕЛЕМ ќе користи помошна механизација за РЕК Битола од „Марковски компани“

Никола Осило