еМагазин
Image default
Македонија

Како да ги препознаете попишувачите: Треба да ви го покажат овластувањето и лична карта

Попишувачите ангажирани за потребите на пописот имаат специјални овластувања издадени од Државниот завод за статистика (ДЗС) и брендирани маици кои го содржат логото на Попис 2021.

Тие најпрвин треба да го покажат овластувањето и со својата лична карта да се идентификуваат, а доколку лицето нема такво овластување, Државниот завод за статистика апелира граѓаните да не го примат во својот дом.

– На предната страна од овластувањето се наведени податоци за попишувачот: име и презиме, број на лична карта, пописен реон и седиште на Комисијата на пописниот реон.

На задната страна од овластувањето има број под кој истото е заведено во архивата на Државниот завод за статистика, како и потпис од директорот и печат од Државниот завод за статистика, информираат од Државниот завод за статистика.

Попишувачот, напоменуваат од ДЗС, кога ќе дојде во домаќинството, најпрвин треба да го покаже овластувањето и со својата лична карта да се идентификува, а доколку лицето нема такво овластување, граѓаните да не го примат во својот дом.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали може да си ги проверите податоците кои попишувачот ги внесува за Вас

Досега не е изречена ниту една казна за одбивање на граѓани да се попишат

Фото: Фејсбук/Попис 2021

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Скопје регистрирани над 10.000 заразени од Ковид-19, активни 2.751 случаи

Редакција

Антонио Јолевски e нов претседател на Советот на јавни обвинители

Редакција

Обвинителството даде уште три позитивни мислења за амнестија до Кривичниот суд, 14 други се одбиени

Редакција