еМагазин

Tag : попишувачи

Македонија

ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост: Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство

Редакција
Пописот на населението, домаќинствата и становите се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да...
Македонија

Како да ги препознаете попишувачите: Треба да ви го покажат овластувањето и лична карта

Редакција
Попишувачите ангажирани за потребите на пописот имаат специјални овластувања издадени од Државниот завод за статистика (ДЗС) и брендирани маици кои го содржат логото на Попис...
Македонија

Дали може да си ги проверите податоците кои попишувачот ги внесува за Вас

Редакција
Пописот е во тек, а граѓаните имаат бројни прашања во врска со него. Едно од нив е дали можам да ги проверам податоците кои попишувачот...
Македонија

Ако попишувачот нема легитимација, не го пуштајте дома

Редакција
Од утринава, кога почна најголемата статистичка операција во земјава, нема информации за одбивање за попишување од страна на граѓаните или за каков било технички проблем,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: Денеска почнува пописот на населението, домаќинствата и становите

Редакција
Во 50 пописни реони во Северна Македонија денеска почнува Пописот на население, домаќинства и станови. Статистичката операција официјално стартува утринава во 8 часот, а ќе...
Македонија

Ако попишувачите не ве најдат дома, ќе ви остават порака кога повторно ќе поминат

Редакција
Доколку членовите на едно домаќинство кои треба да се попишат не се дома, тогаш попишувачите оставаат порака со временска одредница кога повторно ќе поминат. Оставаат...
Македонија

За директорот на ДЗС, Симовски е небитно дали попишувачите се вакцинирани

Редакција
Небитно е дали некои од попишувачите се вакциниран или не. Имаме јасни и прецизни ковид-протоколи кои мора и ќе се почитуваат. Тоа е наша обврска,...
Македонија

Недостасуваат половина попишувачи од македонската, турската и ромската заедница во Гостивар

Редакција
На последниот ден од рокот на конкурсот за попишувачи, во Гостивар нема доволно пријавени според предвидениот број. Недостигаат 14 попишувачи Македонци, 7 Турци и двајца...
Македонија ТОП СТОРИИ

Една третина од пријавните попишувачи се вакцинирани, а половина од останатите би се вакцинирале, вели директорот на Државниот завод за статистика Симовски

Редакција
Не сме институцијата што може да каже дека се одложува или не пописот. Ние имаме Закон за попис и единствена институција што може да каже...