еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил наследникот на Вангеловски, Фаик Арслани, новиот в.д. претседател на Врховниот суд

На местото на разрешениот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за в.д. претседател е поставен судијата од истиот суд, Фаик Арслани.

еМагазин ги разгледа неговите два анкетни листа, кои можат да се најдат на веб страната на Државната комисија за спречување корупција. Првиот е кога станал јавен обвинител во Вишото јавно обвинителство во Гостивар, а вториот кога станал судија во Врховниот суд.

Каков имот пријавил?

Во првиот анкетен лист, Арслани како заеднички имот пријавил земјиште во село Градец, а како личен имот, куќа од 189 метри квадратни. И земјиштето и куќата се подарок.

Во вториот анкетен лист, Арслани на име на сопругата пријавил деловен простор во Скопје, проценет на над 6 милиони денари, за кој не дал квадратура, а е стекнат на друг начин.

На име на сопругата пријавил деловен простор и во Гостивар од 38 метри квадратни, стекнат со договор за купопродажба.

На име на сопругата пријавил и земјиште во Добридол и земјоделско земјиште во Гостиварско и Тетово, стекнати со договори за купопродажба.

Како личен имот пријавил стан во Гостивар од 40 метри квадратни, за кој нема податок како е стекнат, а во графата за вредност ставил „на користење„.

Сега вози Фолксфаген Пасат, а на девизна штедна книшка пријавил 5.000 долари.

Од 2017 година има и кредит од 6,1 милиони денари, кој се уште го исплаќа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавил разрешениот Јово Вангеловски: Вози Мерцедес Бенз, а со сопругата имаат 4 стана

Каков имот пријавил суспендираниот судијата Мустафа Шахини, чии мандат е продолжен за две години

Каков имот пријавила Цветанка Периќ, која е избрана за нов судија во Врховниот суд

Која е Цветанка Периќ, која е избрана за нов судија во Врховниот суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зошто ги славиме големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј

Редакција

Тетовчанец си ја убил сопругата и избегал

Редакција

И Турција го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција