еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Собраниската комисија изгласа да се почне со уставни измени

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени и Владата во рок од 15 дена да изготви нацрт-аманадмани и да ги достави до Парламентот.

Отатко заврши претресот по предлогот, претседателот на Собранието Талат Џафери објасни дека за да се пристапи кон изменување на Уставот на седницата која треба да се одржи в понеделник ќе биде неопходно двотретинскло мнозинство на гласови.

МИА/Фото:Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев до опозицијата: Што, ќе го освојуваме Солун? Ако сте против, кажете како понатаму

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Се избираат градоначалници на Охрид и Ново Село

Никола Осило

Академик Ќулавкова: Кога ја релативизирате важноста на Гоце Делчев, вие ја повредувате химната на македонската држава  

Редакција

„еМагазин“ дел од Регистарот на професионални онлајн медиуми „Промедиа“

Редакција