еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот европратеник Ковачев: Григор Прличев е Бугарин, нема простор за компромис

Продолжува серијата провокативни коментари со кои високи политички од Бугарија го оспоруваат постоењето на македонската нација пред почетокот на Втората светска војна и тврдат дека на ова тло живеле Бугари. Последен во низата е бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

„Македонија треба да биде во НАТО! Треба да се почитува и договорот со Бугарија! Историските извори од минатите епохи уникатно докажуваат дека стотици години пред 1944 година во географската област Македонија бугарскиот етнички елемент бил доминантен и луѓето се самоопределуваат како Бугари! Цар Самоил е бугарскиот цар на бугарското царство! Григор Прличев е Бугарин!

Нема простор за маневрирање, компромис или какво било друго зло! Сегашното самоопределување како етнички Македонци на дел од граѓаните на Република Македонија е исто така факт кој треба да биде почитуван, но не може да се дозволи подбивање со предците ни!“, напиша Ковачев на својот Фејсбук-профил.

Фото: Фејсбук/Андреј Ковачев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каракачанов: Македонија со овој менталитет не треба да влезе во НАТО, во Скопје треба да се свестат и да станат нормален народ

Кој е контроверзниот Красимир Каракачанов: „Човекот што сака Бугарија да се простира од Софија до Токио“

Допрва претстои „тешкото“ меѓу Македонија и Бугарија: Се уште не се чепнати Илинден и Втората светска војна

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рекордни 310.000 пензионери во Македонија: Просечната пензија 14.455 денари

Никола Осило

Заев: Потпишав оставка на премиерската функција

Редакција

„Мамо, мамо, дојди Катица и Лиле се степаа надвор“: Твитер реакции за „Рекет“, Јанева, Стефанова, Камчев, Боки 13…

Редакција