еМагазин

Tag : цар самоил

Балкан ТОП СТОРИИ

Пратеник од партијата на Кирил Петков ги бара од Македонија моштите на Цар Самоил кои се во Грција

Редакција
Пратеникот на владејачката бугарска партија „Продолжуваме со промената“, Венко Сабрутев побара од Македонија на Бугарија да и ги врати моштите на цар Самуил, пренесуваат бугарските...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Бар поставена спомен-плоча со македонската принцеза Косара, ќерка на цар Самоил и црногорскиот кнез Владимир

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Бар присуствуваше на поставувањето на спомен-плочата на Владимир и Косара, која е изработена во Македонија, во чест на македонско-црногорското пријателство,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Темата за Цар Самоил е завршена работа-договорено е негово заедничко чествување, тврдат бугарските историчари

Редакција
Има напредок во работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија, изјавија дел од бугарските историчари пред денешната рунда...
Локално ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Казна од 50 евра за возачот кој се паркираше на плоштад и се молеше пред споменикот на Цар Самоил

Редакција
Од Град Скопје на Фејсбук информираат дека по објавеното видео на социјалните мрежи, каде што е прикажано непрописно паркирање на јавна површина на улицата Македонија,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот европратеник Ковачев: Григор Прличев е Бугарин, нема простор за компромис

Редакција
Продолжува серијата провокативни коментари со кои високи политички од Бугарија го оспоруваат постоењето на македонската нација пред почетокот на Втората светска војна и тврдат дека...
Македонија

Каракачанов: Македонија со овој менталитет не треба да влезе во НАТО, во Скопје треба да се свестат и да станат нормален народ

Редакција
Бугарскиот вицепремиер за безбедност и министер за одбрана, Красимир Каракачанов во емисијата „Недела 150” на Бугарското национално радио изјави дека и покрај тоа што има многу јасни...