еМагазин
Image default
Балкан

Меркел ќе ја посети Грција за да му даде поддршка на Ципрас за Договорот од Преспа

Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе ја посети Атина, најверојатно на 10 и 11 јануари, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Причината за дводневната посета, според весникот, е да изрази поддршка за грчката влада во пресрет на ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент и да испрати позитивна порака по излезот на Грција од меморандумите.

-Изборот на датумот не е случаен: неколку дена подоцна, доколку не се случи нешто непредвидено, владата на Заев ќе ја заврши предвидената уставна ревизија, а Договорот од Преспа ќе тргне кон грчкиот Парламент. Како што споменуваат информации од германската престолнина, госпоѓата Меркел сака, со посетата, да даде поддршка за грчкиот премиер, бидејќи договорот влегува во завршна фаза, пишува „Катимерини“ и потсетува дека Берлин беше активен во првата половина на годината за Атина и Скопје да стигнат до решение, јави дописничката на МИА од Атина.

Според весникот, Меркел освен со претседателот и премиерот на Грција, ќе има средби и со лидерот на опозициската Нова демократија, а не е исклучена можноста да се сретне и со Независни Грци.

МИА/Фото: Влада на РМ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонците во Грција на продолжен викенд, во Солун протест за поништување на Договорот од Преспа

Никола Осило

(Вознемирувачко видео) Нападнат домот на уште една пратеничка на СИРИЗА

Редакција

Албанија го ограничува движењето преку граничните премини „Стење“, „Св. Наум“ и „Блато“

Редакција