еМагазин

Tag : меркел

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Не се ангажираше целосно, откако Меркел стана канцелар само Хрватска влезе во ЕУ, вели професорот Бибер

Редакција
Коментирајќи ја прошталната посета на регионот на канцеларката Ангела Меркел, Флоријан Бибер, професор во Центарот за југоисточни студии на Универзитетот во Грац, оцени дека главна...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ: Заев, Димитров и Османи се сретнаа со Меркел

Редакција
Премиерот Зоран Заев на денешната билатерална средба со германската канцеларка Ангела Меркел, ги изнесе позициите на Република Северна Македонија во однос на потребата за забрзување...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зошто Меркел ја „скокна“ Македонија во својата проштална турнеја на Балканот

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел, која заминува во пензија вчера ја посети Србија, а денеска е во посета на Албанија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Меркел ќе има пензија...
Македонија

Заев, Димитров и Османи на средба со Меркел во Тирана

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска на покана на германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја предводи владината делегација во Тирана, Албанија. Според агендата, Заев ќе присуствува на...
Свет

(ВИДЕО) Хит на социјалните мрежи: На Меркел на средба со Путин и заѕвони мобилниот

Редакција
Видео од вчерашната средба на германската канцеларка Ангела Меркел со рускиот претседател Владимир Путин, стана хит на социјалните мрежи. На проштална средба со Путин, на...
Свет

Меркел ќе има пензија од 15.000 евра

Редакција
Според проценките на Германската асоцијација на даночни обврзници, германската канцеларка Ангела Меркел ќе добива месечна пензија од речиси 15.000 евра откако ќе се повлече од...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Меркел вели оти во ЕУ не можеле да предвидат дека Бугарија ќе ја блокира Македонија

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот со лидерите од Западниот Балкан во рамките на Берлинскиот процес изјави дека во ЕУ не можеле да предвидат дека...
Свет ТОП СТОРИИ

Ангела Меркел се вакцинираше со „АстраЗенек“

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се вакцинираше против Ковид-19 со вакцината „АстраЗенек“, јави Дојче Веле. Канцеларката Меркел, која во јули ќе наполни 67 години, веќе...
Свет

(ВИДЕО) Реакцијата на Меркел откако ја заборави маската хит на социјалните мрежи

Редакција
На секој од нас ни се случило да ја заборавиме маската, па и на германската канцеларка Ангела Меркел. Нејзината реакција откако и се случи тоа...
Свет ТОП СТОРИИ

Армин Лашет на местото на Ангела Меркел во ЦДУ

Редакција
Армин Лашет ја замени Ангела Меркел на лидерското место во германската партија Христијанско-демократска унија (ЦДУ). Лашет има 59 години и беше избран во вториот круг...