еМагазин
Image default
Македонија

Милошоски: Камбовски е во тие 97% што не го прочитале договорот

Антонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, на својот Твитер профил реагираше на изјавата на академик Владо Камбовски дадена на вчерашната прес конференција, на која тој истакна дека ќе се залагал МАНУ, МНТ, Филхармонија, да се викаат македонски.

„Камбовски, слугата на сите влади, вели ќе се залагал МАНУ, МНТ, Филхармонија, да се викаат македонски. Договорот Димитров-Коѕијас вели секоја државна или поддржана од државата институција мора да биде “на Северна Македонија”! Камбовски е во тие 97% што не го прочитале договорот“, напиша Милошоски.

Фото: Фејсбук/Твитер/Милошоски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО -ДПМНЕ ќе учествува на расправата за реформските закони, за предложените измени за КЗ велат дека се трговија со правото

Редакција

Новинар на Алсат-М ја искина новинарската легитимација од Владата оти не била напишана на албански јазик

Редакција

Никица Корубин од ЛДП ќе делува како независен пратеник

Редакција