еМагазин
Image default
Македонија

МНР: Најтешко повредената патничка од сообраќајката во Србија префрлена во Ниш

Од 26-те повредени во сообраќајната несреќа што се случи утринава на патот Блаце – Белољин во Република Србија, во која автобус со македонски регистарски таблички се превртел носејќи патници на еднодневна екскурзија на Копаоник, во болницата во Прокупље се згрижени 16 пациенти, информираат од МНР, повикувајќи се на дежурните лекари во болницата.

Според информациите една патничка која била потешко повредена е пртефрлена во болницата во Ниш.

Сѐ уште се вршат испитувања над пациентите во Прокупље, но сите се надвор од животна опасност.
Во болницата во Блаце веќе нема згрижени пациенти, сите се пуштени на домашно лекување. Сѐ уште не се пристигнати детали за несреќата од страна на МВР на Србија.

Од МНР информираат дека Амбасадата  во Белград е во постојана комуникација со надлежните органи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Министерство за здравство: Повредените патници се контактибилни, но превентивно се врши компјутерска томографија

Двајца потешко и десет полесно повредени во сообраќајката на патот за Копаоник во македонскиот автобус

Македонски автобус кој патувал кон Копаоник се преврте во Србија, има повредени

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Груевски во Унгарија има специјален третман оти бил премиер, унгарските власти не откриваат во која земја поднел барање за азил

Редакција

Вкупната бројка на заразени од корона вирусот е 430 лица: Потврдени нови 46, половина од нив во Куманово

Редакција

Шекеринска: МО ќе оддели околу 60 милиони денари за кампањата за референдумот

Редакција