еМагазин
Image default
Балкан

Независни Грци: Остануваме во Владата додека Договорот од Преспа не дојде во грчкиот парламент

Позицијата дека кога Договорот од Преспа ќе дојде во грчкиот Парламент, Независни Грци ќе ја напуштат Владата, уште еднаш ја повтори коалицискиот партнер и министер за одбрана на Грција Панос Каменос, говорејќи во Солун пред членовите на Национален совет на неговата партија, во отчетот за четиригодишното учество во Владата.

-Нашата соработка со Владата, нашиот престој во Владата ќе биде се додека не дојде „нож до коска“, односно додека да дојде Договорот во грчкиот Парламент. Каде што чесно и јасно, како што имаме изјавено, ние ќе си заминеме. Не постои појасна позиција, рече Каменос и уште еднаш го изрази неготвото несогласување и несогласувањето на Независни Грци со Договорот од Преспа, поради позицијата, уште од основањето на партијата, дека не прифаќаат сложено име со вклучен термин Македонија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, лидерот на Независни Грци, сепак објасни дека Владата нема да падне, истакна дека се уште важи она за кое што се согласиле со грчкиот премиер, за Договорот од Преспа одново да разговараат во март следната година.

Панос Каменос, рече дека 2019 е година на избори кои ќе се одржат или во октомври или во мај.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис: Нова демократија нема да го ратификува штетниот договор што отстапува македонски јазик и националност

Нова демократија: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата по штетниот Договор од Преспа

„Жешкиот костен“ сега кај Ципрас: Ќе го ратификува ли Грција договорот од Преспа?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Албанскиот премиер Еди Рама на гласање во бермуди

Редакција

(ВИДЕО) Пристигна филмот за грчката криза, Ципрас и Варуфакис

Редакција

Ќе добиваат субвенции: Платите на 10 илјади свештеници во Грција остранети од државниот платен список

Редакција