еМагазин
Image default
Македонија

Никица Корубин од ЛДП ќе делува како независен пратеник

Никица Корубин од Либерално-демократската партија на својот Фејсбук профил, најави дека од денеска ќе настапува како независен пратеник и во рамки на ЛДП ќе делува како фракција.

“Сакам да ве информирам дека од денес настапувам како независен пратеник/ЛДП во Собранието на Република Македонија, во рамките на пратеничката група на СДСМ и коалицијата.

Утре ќе го известам претседателот на Собранието на Република Македонија.

Во рамките на ЛДП ќе делувам како фракција. Ако сакаме демократија во општеството, мора да имаме демократија во политичката партија. Лошите пракси во политичката партија се рефлектираат во државата и општеството.

Затоа мора да се спротивставиме на секое нарушување на принципите на делување по правила и стандарди, бидејќи политиката не е за личниот, туку за општиот интерес. Од секого од нас зависи, само доколку ја разбереме моќта на позицијата која ја имаме“, напиша Корубин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Горан Милевски реизбран за лидер на ЛДП, порача дека нема да го подржи предлог законот за амнестија

Фото: Корубин/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судење за „Рекет“: Боки 13 се пожали на болки, судијката повика Брза помош

Редакција

Новинарскиот еснаф и бизнис-заедницата ќе соработуваат врз основа на Меморандумот кој го потпишаа ЗНМ, СЕММ и Стопанската комора

Редакција

Здружение на јавни обвинители повикаа на брза истрага, кој поставил експлозивната направа во куќата на обвинителката во Кичево

Редакција