еМагазин
Image default
Македонија

Поранешниот бугарски претседател Прванов: Илинденското востание е бугарско по својот карактер

Македонската страна очигледно ќе ја зголемува тензијата, а тоа го покажува и актуелноста на проблемот со Гоце Делчев во македонските медиуми, вели во интервју за „24 часа“ поранешниот бугарскиот претседател Георги Прванов.

„Се раѓа антибугарското во македонизмот во својата најгруба форма. Моето објаснување е дека тоа беше вткаено во самииот недоречен, краткоглед текст на Договорот за пријателство, кој не го реши проблемот со заедничката историја на начин како што го направија Грците, туку го остави на една Комисија која нема мандат и е осудена да заврши лошо, со што ќе се влошат билатералните односи“, вели Прванов.

Тој додава дека: „клучот на решението е да се држат до тоа дека Илинденското преображенско востание е бугарско по својот карактер, затоа што населението има бугарско сознание, зашто такви се целите на Внатрешната револуционерна организација. Ако тоа се реши, назад во историјата очигледно процесите имаат бугарски карактер“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Ако признаеме дека Гоце Делчев е Бугарин, одма плата од 500 евра ќе има“: Твитер реакции за изјавата на Пендаровски

(ВИДЕО) Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Заев по изјавата на Борисов: Договорот со Бугарија е за пријателство и соработка, а не за проблеми и јавни препукувања

Бугарскиот премиер Борисов: Македонците треба да созреат за датум за преговори со ЕУ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лекари од Судска медицина и балистичари ќе даваат исказ за „Монструм“

Редакција

Стевчо Јакимовски обвинет за злоупотреби и бесправно градење додека бил градоначалник

Редакција

Одбиено и второто барање на Кочан за одложување на затворската казна

Редакција